Haber

Kahramanmaraş depremi İstanbul’un bir parçası oluyor

İSTANBUL (İGFA) – Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Cumhuriyet TV’de yayınlanan İkinci Bakış programına konuk oldu. Beylikdüzü Belediyesi olarak deprem ve afetlere karşı Beylikdüzü’nde aldıkları önlemleri ve deprem bölgelerindeki çalışmalarını kamuoyuyla paylaşan Önder Çalık, Türkiye’nin deprem üreten bir ülke olduğunu hatırlattı.

İstanbul’da beklenen olası bir depremin sonuçlarına da değinen Önder Çalık, alınması gereken önlemleri de sıraladı. Önder Çalık, “İstanbul’da olası bir depremde yaşayacaklarımızın yanı sıra şu anda Hatay’da ya da diğer deprem bölgelerinde yaşadıklarımız, emin olun fragmanı duruyor. Bunu bir şehir plancısı ve profesyonel olarak söylüyorum. 1999 depreminden sonra uzmanlar İstanbul’da 30 yıl sonra deprem olacağını söyledi, geriye 7 yıl kaldı. Bilim adamları adına konuşmak istemiyorum ama onların söylediklerine dayanarak söylüyorum; 16 milyon insanı bir şehre sıkıştıramazsınız. İstanbul’un boş evlerini şu anda doldurmaya kalksak 16 değil 25 milyon insan sığar. “25 milyonluk bir şehri yönetemezsiniz” dedi.

ÇEKİCİ MERKEZDEN ÇIKARILMALIDIR

Alınacak tedbirler arasında İstanbul’un cazibe merkezi olmaktan çıkarılması gerektiğinin altını çizen Lider Çalık, “Ülkenin her yerinde sanayi ateşini yakarsanız İstanbul cazibe merkezi olmaktan çıkar, rahatlar. İstanbul’un maksimum nüfusu 4-5 milyon olmalı. Kentsel dönüşüm yapmak zorundayız. Devlet bu işle uğraşmak zorunda, finansman için. Düşük faizli krediler gereklidir. İnşaat maliyetleri fırladı. Bugün dönüştürmezsek, yarın dönüştürmek için 10 kat daha fazla harcayacağız. Üstelik kayıplarımız olacak, insanlarımızı da kaybedeceğiz. Ben her zaman ‘Komşularını enkaz altında aramak isteyen bir belediye başkanı olmak istemiyorum’ derim. Muhtemelen bedava değil ama en uygun şartlarda vatandaşın yanında olabiliyoruz. Emin olun kaynaklarımız bunun için yeterli.”

Olası bir deprem ve afete karşı Beylikdüzü’nde alınan tedbirlere değinen Lider Çalık, “Daha önce AFAD ile koordineli konteynerlerimiz, gemi konteynerlerimiz var. Biz bu konteynerleri üretiyoruz. Aslında bunu yapacağız. Beylikdüzü için bir yol haritası çıkaracağız, bu sistematik bir yol haritası kitapçığı olacak. Bir afet durumunda enkaz altında kalabilirim, Afet Uyum Merkezi’ne ulaşamayabilirim ama burada görevlendirilen yönetici bu kitapçığı alacak ve bu kitapçık ona tüm yol haritasını gösterecek. Aksi halde bize gelecek arama kurtarma veya yönetici Beylikdüzü’nü tanıyana kadar bir hafta geçer. Kitapçıkta arama kurtarma faaliyetlerinin nasıl yürütüleceği, gönüllülerin nerede olduğu, ekipmanların nerede olduğu, çadırların hangi depolarda bulunduğu, biz olmazsak hangi depoların lojistik merkez olarak kullanılacağı yazılacak. Sunmak. Beylikdüzü’nün böyle bir avantajı var. Açık alanları ve yeşil alanlarıyla Beylikdüzü son 20 yılda çok gelişmiş bir şehir. Sadece son 4 yılda yaklaşık 728 bin metrekare yeşil alan ekledik. Beylikdüzü’ndeki binaların kapladığı alan sadece yüzde 15, bunun yüzde 85’inde bahçe ve açık alanlar, yeşil alan ve donatı alanları bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu