İş

Huawei’den PC’lere alternatif yeni ama tanıdık bir işletim sistemi geliyor

ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei’yi 2019 yılında “Varlık Listesi”ne yerleştirdi ve bu da onun herhangi bir ABD şirketiyle iş yapmasını yasakladı. Bu hamle, diğer etkilerin yanı sıra, Google’ın Huawei’nin Android lisansını iptal etmesine yol açtı. Daha sonra Huawei, telefonlar ve tabletler için kendi işletim sistemi HarmonyOS’u geliştirdi.

Ve şimdi eski Huawei yöneticisi ve şimdi de Shenzhen Kaihong Dijital Endüstri Geliştirme CEO’su Wang Chenglu, yakın zamanda Çin sosyal medyası Weibo’da HarmonyOS’un PC’lere geleceğini duyurdu.

Sosyal medyada birisi Huawei’nin HarmonyOS için PC sürümünün gelecek yıl yayınlanıp yayınlanmayacağını sorduğunda Chenglu, HarmonyOS’un PC sürümünün 2024 için planlandığını belirtti. Evet“. Bu noktada HarmonyOS’un Çin’de Hongmeng olarak adlandırıldığını ve OpenHarmony’nin bir süredir bazı PC testçilerinin kullanımına sunulduğunu belirtmekte fayda var.

Ancak HarmonyOS’un PC’lerde piyasaya sürülmesi için henüz bir zaman çizelgesi belirlenmedi. Huawei şu ana kadar küresel dağıtımda Windows’a erişimi olduğundan MateBook dizüstü bilgisayar serisini piyasaya sürmeyi başardı. HarmonyOS’u kurmamayı seçtim.

Huawei’ye göre HarmonyOS, cihazlar arasında daha kolay bağlantı ve kusursuz deneyim sağlayacak. Bu, şu anda PC ortamına hakim olan Windows ve Mac işletim sistemlerine bir miktar rekabet getirebilir.

Diğer işletim sistemleri ( Android, iOS, macOS, ChromeOS, Linux ve diğerleri ), Windows ikinci en popüler işletim sistemi olmaya devam ediyor ve birinciliğini yalnızca Android’e kaptırıyor. Windows, Nisan 2023’te Android ve iOS arasında Yüzde 28,29 pazar payına sahip oldu.

Huawei’nin PC işletim sisteminin lansmanı, diğer pazarlara yayılmadan önce ilk olarak Çin’de başlayabilir. Bu, Huawei’nin global olarak HarmonyOS kullanan akıllı telefon stratejisini takip edecek. Şirket, 2020’den bu yana 100’den fazla Android modelini HarmonyOS’a yükseltti.

HarmonyOS’un PC’ler için piyasaya sürülmesi, Huawei’nin işletim sistemi açısından değerli bir başarı olacaktır. Ancak tüketicilerin alışık olduğu yerleşik Windows ve macOS seçeneklerinin Çin dışında ilgi görmesi zor olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu