Haber

Almanya, Rusya’ya “Ukrayna topraklarına mayın yerleştirmeyi bırakması” çağrısında bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Rusya’yı Ukrayna topraklarına mayın dikmeyi bırakmaya çağırdı.

Baerbock, “4 Nisan Uluslararası Mayın Farkındalık Günü” münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada, anti-personel mayınların korkunç silahlar olduğunu belirterek, “Rusya’yı tarım arazilerindeki pervasız büyük çaplı mayın döşeme faaliyetlerine son vermeye çağırıyorum. Bu sadece birçok sivilin hayatını kurtaracaktır.” para kaybetmekle kalmıyor, birçok çiftçinin tarlasını sürmesine, mahsulünü toplamasına da engel oluyor.” ifadesini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı, bu şekilde Rusya’nın dünya pazarındaki gıda arzını azalttığını ve dolayısıyla dünyadaki açlığı daha da artırdığını savundu.

Baerbock, Bosna Hersek, Kamboçya ve Irak gibi ülkelerdeki ebeveynlerin, on yıllardır süren çatışmalardan sonra bile çocukları için her oyun oynamaya çıktıklarında endişe duymalarının nedeninin mayınlar olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Anti-personel mayınlar özellikle sivilleri vuruyor, kelimenin tam anlamıyla aileleri ve toplulukları parçalıyor. Bu nedenle, Ottawa Sözleşmesi başkanlığımız altında anti-personel mayınların olmadığı bir dünya için çalışıyoruz ve bu nedenle Almanya, insani yardım için dünya çapında ikinci en büyük bağışçıdır. mayın temizleme.”

“Ottawa Sözleşmesi” olarak da bilinen “Anti-Personel Mayınların Kullanımının, Depolanmasının, Üretiminin ve Transferinin Yasaklanması ve Bunların İmhasına Dair Sözleşme” 1 Mart 1999 tarihinde yürürlüğe girmiş ve Almanya taraf olmuştur. Kurulduğu günden bu yana kongre.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu