Ekonomi

Akbank, Türkiye ekonomisine 600 milyon dolar destek sağladı

Akbank, yenilenen sendikasyon kredisiyle Türkiye ekonomisine 600 milyon dolarlık destek sağladı. 367 gün vadeli sendikasyon kredisinin maliyeti SOFR+ yüzde 3,50, Euribor+ ise yüzde 3,25 oldu.

Akbank sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredisini yeniledi. Banka, yenilenen sendikasyon kredisiyle Türkiye ekonomisine 600 milyon dolarlık destek sağladı. 367 gün vadeli sendikasyon kredisinin maliyeti SOFR+ yüzde 3,50, Euribor+ ise yüzde 3,25 oldu. Bankanın sürdürülebilirlik performans kriterlerini de ekleyerek gerçekleştirdiği bu sürece 18 ülkeden toplam 36 banka katıldı.

Bankanın tamamladığı sendikasyon kredisine ilişkin açıklama yapan Genel Müdür Kaan Gür, “Küresel ekonomideki zorluklara rağmen sendikasyon kredimizi hedefimizin üzerinde 600 milyon dolar eşdeğeri tutarla yüzde 146 oranında yeniledik. İşlemimize katılan ve destek veren tüm yatırımcılara ve muhabir bankalara teşekkür ediyorum.”

“Daha önceki sendikasyon kredilerimizde olduğu gibi bu işlemde de sürdürülebilirlik (ESG) performans kriterlerimizi yüksek seviyede tutmaya devam ediyoruz.”

Bankanın sendikasyon süreçlerinde sürdürülebilirlik performans kriterlerini yüksek seviyelerde tutarak ESG standartlarını takip ettiğini belirten Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu, “Sendikasyon işlemlerimizle sürdürülebilirlik stratejimize olan bağlılığımızı ortaya koymaya devam ediyoruz. Önceki kredimizde yüzde 168’lik rekor talebe rağmen 75 baz puanlık maliyet düşüşü sağladık.” “Sınırlı fiyatla kullandığımız sendikasyon kredimizde gösterilen faiz ve katılım oranı, Akbank’ın Türk bankacılık sektöründe Sürdürülebilirlik alanında lider kurum olduğunu bir kez daha teyit etmektedir. Bu alanda departmanımıza öncülük ederek çalışmalarımızı sürdüreceğiz, “dedi. – İSTANBUL

darica-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu