Ekonomi

Tahvillerde 2023 rallisi tersine döndü

Yılın ilk ayında geniş bir ralli yaşayan tahvil piyasaları, ABD işgücü ve fiyat endeksleri bilgilerinin ardından bu yılın başına döndü.

Cuma günü ABD’de yüksek çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin ardından ICE BofA tahvil endeksinde Şubat ayı kaybı yüzde 2,6’ya ulaştı ve Ocak ayındaki ralli tersine döndü.

Faiz artışlarına duyarlı Fed’in iki yıllık tahvil getirisi yüzde 4,84 ile 2007’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Ocak ayında yüzde 4’lük artışla yılın en yumuşak başlangıcını kaydeden Bloomberg yüksek getirili devlet ve şirket tahvili endeksi de bu yılki getirilerini geri verdi.

MUFG Securities Americas ABD’li Stratejisti George Goncalves, Şubat ayının tahvil piyasası için zor bir ay olduğunu belirterek, “Mart, Nisan ve Mayıs aylarında daha düşük enflasyon verileri gelmezse önümüzde tahvil piyasası için daha büyük bir sorun bulacağız” dedi. .

İyimserler ise faiz artırım döngüsünün büyük ölçüde tamamlandığını vurguluyor.

Societe Generale Stratejisti Subadra Rajappa, ABD 10 yıllık tahvilinde yaklaşık yüzde 4’lük bir getiri ile bir satın alma fırsatı görüyor.

Federe Hermes Portföy Yöneticisi RJ Gallo ayrıca ABD’de resesyon olasılığının artmasının tahvilleri önümüzdeki yıllarda daha cazip hale getireceğine inanıyor.

sarikayahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu