Teknoloji

Mavi Tik Gmail’e Geliyor! Güvenlik İçin Kullanılacak

Mail dolandırıcılıkları kullanıcılar için büyük tehlike oluşturmaya devam ederken, bu bahiste bugün Google’dan bir atılım geldi. Şirket artık Gmail’de Twitter gibi platformlarda emsal teşkil ediyor. mavi tikgöreceğimizi duyurdu.

Google, 2021’de e-posta gönderenleri doğrulayacak Mesaj Tanımlaması için Marka Göstergeleri (BIMI) özelliği tanıttı. E-postaların güvenliğini sağlamak için atılan bu adım, şirketlerin logolarını Gmail’e eklemesine olanak sağladı. Bugün şirketler için çıkış yapan mavi tik, güvenlik önlemlerini de artırdı.

Mavi tik, e-postaların gerçek mi yoksa sahte hesaplardan mı geldiğini size bildirir

Teknoloji devinin paylaştığı ekran görüntülerinde mavi tikin e-postayı gönderenlerin yanında hızla çıkacağı görülüyor. Bu kısmın üzerine geldiğinizde, e-postayı gönderenin ” onaylanmış ” belirtilmiştir. Google, logosunu ekleyerek doğrulama yapan şirketlerin otomatik olarak mavi tik alacağını da sözlerine ekledi.

Şirketin bu saldırısı E-postalarınız gerçek mi yoksa bir aldatmaca mı? Bilerek yapılıp yapılmadığını anlamak daha kolay olacaktır. Hızla artan phishing olaylarını göz önünde bulundurduğumuzda bu atılımın güvenlik açısından oldukça faydalı olabileceğini söyleyebiliriz. Birkaç hafta önce, YouTube’dan geliyor gibi görünen çok gerçekçi bir e-posta dolandırıcılığının insanları hedef aldığını gördük.

gmail, bugün başlamak hem ticari hem de kişisel Google hesapları için mavi tik vermeye başladı. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde çoğumuz e-postalarımızda bu tür doğrulanmış hesaplar göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu