Yaşam

Marmara’da müsilaj tehlikesi

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Erdek Koyu’nda dalış yaparak incelemelerde bulundu.

Habertürk’ün aktardığı haberde, yosun çoğalması olduğunu belirleyen Prof. Dr. Sarı, Bandırma Edincik kıyılarında yüzeye çıkan kaymaklı müsilajın fotoğraflarını paylaştı. prof. 11 çeşit müsilaj olduğunu vurgulayan Sarı, kaymaklı müsilajın başlangıç ​​seviyesi olduğunu söyledi.

prof. Dr. Mustafa Sarı, kaymaklı müsilajın görüldüğü bölgelerle ilgili olarak, “Cumartesi gününden itibaren Marmara Denizi’nin çeşitli kıyılarından benzer görüntüler akmaya başladı. Benzer bir görüntüyü Tekirdağ, İstanbul Fenerbahçe, Mudanya, Türkiye’de de görmeye başladık. Gemlik Körfezi ve Erdek.Bu manzara 2021’de karşılaştığımız felaket boyutundaydı.Doğal olarak Türk kamuoyunda emsal olduğu için kamuoyu tedirgin oldu.

‘2 aydır devam eden yosun oluşumu var’

Müsilajın 3 tetikleyicisi vardır. Birincisi, küresel iklim değişikliği nedeniyle deniz yüzeyi sıcaklığındaki olağan dışı artışlar, ikincisi ise deniz kurallarının durgunluğu ve obur kirlilik. Bu üçü bir araya geldiğinde ise feci bir zamk ile karşılaşıyoruz. Mevsim şartları çok kuraktı. Bu kuraklıktan dolayı daha önce uyardım, ‘Bu şartlar devam ederse musilaj riskiyle karşı karşıya kalırız’ dedim.

Ben hep dalıyorum hani 2 aydır devam eden bir yosun oluşumu var biliyorsunuz. Neden kaynaklanır? Denizin azot ve fosfor yükü çok fazladır. Bu koşullarda deniz suyu sıcaklıkları da çok yüksek olduğu için organizmalar hızla çoğaldı. Artınca görüş mesafesi 2 metreye kadar düştü. Yüzeyden başlayarak görüş mesafesi 25 metreye kadar düşüyor” dedi.

prof. Mustafa Sarı, “Halk yüzeye çıkan sarı kahvemsi köpüklerle tanıdı. Müsilajın sadece bir şekli. Çubuk, topaklı, şerit müsilaj aşamaları var. Şimdi şerit müsilaj haline gelmedi. Başlangıç ​​aşamasında.Alglerin salgılarından çıkıyor bu salgıların çoğalması var.Çoğalması nedeniyle salgılar üste çıktı ve şu an kremsi müsilajı görüyoruz.2021 yılında karşılaştığımız müsilaj tekrar görünür hale geldi. Nisan ortasında.

tavas-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu