Haber

DASK’ta Bir İlk

DASK’ta bir ilk olarak, sigortalıya hasar bildiriminden hasar muayene sürecinin tamamlanmasına kadar olan süreçte avans alma imkanı sağlanmıştır.

DASK tarafından hasar ödemelerinin çok hızlı bir şekilde yapılabilmesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından resmi hasar tespitleri tamamlanan konutların listelerinden, hasar tespit tutanağı bile beklenmeden hasar belgeleri resen açılmaktadır. yıkılan, acilen yıkılan ve ağır hasarlı binalarda sigortalıya bildirimde bulunulur ve ödemeler yapılır.

DASK, sarsıntıların ardından kuruluşundan bu yana ödediği tazminat bedeline 20 gün içinde ulaştı.

Türk Reasürans Genel Müdürü Doğal Afet Sigorta Kurumu Teknik Operatörü Selva Eren, depremin olduğu ilk günden itibaren vatandaşların yanında olmak için büyük bir özveriyle ve süratle çalıştıklarını belirtti. Türk Reasürans olarak tüm çalışmalarımızın temeline deprem sonrası planlarımızı koyarak DASK için hareket ettik.”Bugüne kadar DASK için yapılan değerli çalışmaları aktardı.

 

DASK depremlerden sonra ödeme yapmaya başladı.

Bu çalışmaların deprem sonrası dönemde operasyonel ve mali getirilerinin önemine dikkat çeken Eren, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kahramanmaraş’ta deprem sonrasına yönelik yaptığımız hazırlık çalışmaları sayesinde depremin ardından hızlı bir şekilde çalışmalarımıza başladık ve depremin üzerinden 24 saat geçmeden ilk hasar ödememizi yaptık. Yenilenen teknolojik altyapımız beklediğimiz performans ile sorunsuz ve kusursuz hizmet vermemizi sağlıyor. Alo DASK 125, e-devlet ve internet sitemiz üzerinden kesintisiz hasar bildirimi alabiliyoruz. Hatta bu süreçte hasar ödemelerinin çok hızlı yapılabilmesi için Çevre Şehircilik ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından resmi hasar tespiti tamamlanmış konutların listelerinden hasar belgelerini resen açarak ödemelerimizi en hızlı şekilde yapıyoruz. İklim Değişikliği, yıkılan, acil yıkılan ve ağır hasarlı binalarda sigortalının ihbarını bile beklemeden.”

 

Ön Ödeme Transferi Başlıyor

Hasar ödeme süreçlerinde yıkılan, acil yıkılan ve ağır hasarlı binalara öncelik verilerek ödemelerin devam ettiğini, diğer binalar için ekspertiz atamalarının yapıldığını belirten Selva Eren. sigortalı için

yeni bir çalışma başlattıklarını ve sigortalıların 27 Şubat 2023 prestijiyle DASK internet sitesi üzerinden avans talep edebileceklerini duyurdu:

“Bu süreçte her zaman söylediğimiz gibi bölgedeki tüm sigortalılarımıza en hızlı şekilde fayda sağlamak temel hedefimizdir. Yıkılmış ve acil yıkılacak binalara öncelik vererek yürüttüğümüz ödeme süreçlerimizde, sigortalılarımız ağır ve orta hasarlı binalarda açılan hasar belgeleri için DASK’tan avans talep edebilecek. Bu kapsamda, yıkılan, acil yıkılan ve ağır hasarlı binalar için sigorta bedelinin %20’si, orta hasarlı binalar için sigorta bedelinin %10’u sigortalılarımıza peşin olarak ödenecektir. Amacımız vatandaşlarımıza ilk andan itibaren maddi teminatlar vererek hasar tespit sürecinin tamamlanmasına kadar yaralarının sarılmasına destek olmaktır.

DASK, Kahramanmaraş depremi sonrası 1 milyar 120 milyon TL hasar ödemesi yaptı

Depremlerin ardından ödemeler için çalışmalara başladıklarını belirten Selva Eren, şunları söyledi: “Depremlerin ardından 24 saat içerisinde ilk hasar ödememizi yaptık ve ödemelerimiz hızla devam ediyor. 27 Şubat 2023 prestijiyle tarafımıza gönderilen 295 bin hasar tutanağı bulunmaktadır. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz tazminat ödeme bedeli 1 milyar 120 milyon TL’ye ulaştı. DASK’ın 23 yılda sigortalılarımıza ödediği tazminat bedelini 20 günde sigortalılarımıza ödemiş olmak ve sigortalılarımızın yaralarını saracak bir nebze fayda sağlamak bizim için çok değerli. Ödemelerimizi daha da hızlandırmak için birçok önlem aldık ve ivedilikle hayata geçiriyoruz. Hasar ödeme hızımız ve tutarımız her geçen gün artarak devam edecek.”söz konusu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

dadayhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu