Teknoloji

Arapça’dan İsveççe’ye Oyun Türkçe Atlayan Oyuncuları Çıldırttı

Türk oyuncular olarak yıllardır devam eden bir sorunumuz var. Birçok büyük oyun şirketi, dünyada konuşulan hemen hemen her dilde oyunlarını piyasaya sürerken, bir şekilde Türkçeyi atlıyorlar. Bu durum bize yeter. Bir oyunun hangi dillerde çıktığını gösteren tablo oldukça doluyken, yine Türkçe atlansa da oyuncular bu kez isyan bayrağını kaldırdı.

1. Her şey bir kullanıcının bu paylaşımı ile başladı. Söz konusu oyun Horizon Zero Dawn olsa da diğer pek çok oyun için durum farklı değil.

Tabloda Türkçeden kat kat daha az konuşulan diller varken dilimize listede yer bulamamıştı.

2. Doğal ülkemizde oyun kültürü her geçen gün gelişiyor olsa da şirketlerin hala bizi pas geçmesinin bazı acı nedenleri var.

3. Artan oyun fiyatları karşısında birçok kişi korsanlığa yöneliyor. Sonuç olarak, geliştiricilerin ve yayıncıların ceplerinde para yok.

4. Yani ne yazık ki durum bu. Satın alma gücü yüksek olan küçük nüfuslu ülkeler bile geliştiricilere bizden daha fazla para kazandırıyor.

5. Bu tür bir ikilem de var.

6. Daha yolun başındayız arkadaşlar. Öncelikle oyunu oynamak için cihazın adımlarını uygulamamız, ardından oyunu o cihaza alabilmemiz gerekiyor.

7. Geçtiğimiz günlerde dolar kurunu güncelleyip 10 TL yaptığımızda Steam’e çok kızmıştık. Yeni döviz kuru 19 TL civarında…

8. Bazı kullanıcılar diğerlerini boykot etmeye çağırdı.

9. ?

10. Diğerleri, diğer oyuncuları İngilizce öğrenmeye davet etti.

11. ?

12. Kısaca durum bu.

Yüksek fiyatlar, korsanlık, olmayan dil desteği derken yeni gelişen oyun kültürümüzü ekonomiye kurban etmiş sayılırız.

13. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

İşte yorumlara gidiyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu